hannah | 24 | old soul | renaissance woman - - - - i post mostly Supernatural stuff and relics from my childhood. i do post original art including edited pics and photography. i love fic and i'll try every pairing at least once.
- -
previously
~emonyjade
~iwillstabyouinyourface
-
devArt
|
facebook
|
photos of me
|
photography and art
Background Illustrations provided by: http://edison.rutgers.edu/
sassy-hook:

pleasant-trees:

aprilsvigil:

manticoreimaginary:

Watching this (and fearing broken ankles with each loop) I can’t helping thinking about that old quote Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, except backwards and in high heels.

But no, if you watch closely you’ll see she doesn’t even step on the last chair. That means she had to trust that fucker to lift her gently to the ground while he was spinning down onto that chair. That takes major guts. I’d be pissing myself and fearing a broken neck if I were in her place. Kudos to her. 

I can’t stop watching this. 

#I watched this for too long to not reblog

sassy-hook:

pleasant-trees:

aprilsvigil:

manticoreimaginary:

Watching this (and fearing broken ankles with each loop) I can’t helping thinking about that old quote Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, except backwards and in high heels.

But no, if you watch closely you’ll see she doesn’t even step on the last chair. That means she had to trust that fucker to lift her gently to the ground while he was spinning down onto that chair. That takes major guts. I’d be pissing myself and fearing a broken neck if I were in her place. Kudos to her. 

I can’t stop watching this. 

Reblogged from iswearinitalian  87,465 notes
captain-habit:

sparesomewords:

laurelinfloral:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Bless this post

Yo I’m all for food being too expensive. I am poor as shit and live paycheck to paycheck on a good month, BUT I hate this mentality that “healthy” food is expensive and unattainable. it is hard work to plan but you can get enough fresh healthy food from your local grocery and farmers market to last for a week and a half (for two people) on about what this food cost the OP. Here are some tips to maximize your buck:
ONLY BUY PRODUCE THAT IS FUCKING IN SEASON AND IS A PRODUCT THAT IS GROWN IN YOUR REGION. This means don’t buy a god damn pineapple unless you live in Hawaii and it’s march-July.
BUY SHIT THAT IS SUSTAINING AND EASILY INTEGRATED INTO RECIPES YA DINGUS. Don’t buy a bunch of grapes. instead of spending 2.99/lb on that useless shit, buy 5 cans of beans for protein and five cans of tomatoes with veggies. Grab some ground turkey (3.99/lb) and a squash (THAT IS IN SEASON; less than $.80) and use half a pound of turkey and some of the cans with some squash for fresh flavor to make a chili that will last 2 people at least 4 meals.
ALWAYS PLAN YOUR SHIT AHEAD OF TIME. KEEP FUCKING TRACK OF WHAT YOU BUY HOW YOU CAN USE ITEMS IN MORE THAN ONE MEAL AND FUCKING RECORD COSTS PER MEAL. I know it’s so fucking hard. After putting in work hours at 3 jobs and going to deal with college shit I don’t feel like doing it either BUT you can’t eat cheaply and stupidly at the same time.
REALLY THE LAST ONE NEEDS TO BE STRESSED. We go through recipes and cross check ingredients/prep time/ how much shit it yields and act accordingly. We track how long the prepared food lasts and make a mental note of how much food we get per meal and how much it costs to feed us per meal.
It’s fucking hard to live poor and it’s some bull shit that we have to work this hard to get decent food but it is possible if you don’t give in to the ease of fast food. Keep going. Keep fighting.

Layin down some TRUTH.

also tbh fruit is only bought as a treat/snack when you are counting pennies! you can get so much more filling/actual MEAL items for the same/less

captain-habit:

sparesomewords:

laurelinfloral:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Bless this post

Yo I’m all for food being too expensive. I am poor as shit and live paycheck to paycheck on a good month, BUT I hate this mentality that “healthy” food is expensive and unattainable. it is hard work to plan but you can get enough fresh healthy food from your local grocery and farmers market to last for a week and a half (for two people) on about what this food cost the OP. Here are some tips to maximize your buck:

ONLY BUY PRODUCE THAT IS FUCKING IN SEASON AND IS A PRODUCT THAT IS GROWN IN YOUR REGION. This means don’t buy a god damn pineapple unless you live in Hawaii and it’s march-July.

BUY SHIT THAT IS SUSTAINING AND EASILY INTEGRATED INTO RECIPES YA DINGUS. Don’t buy a bunch of grapes. instead of spending 2.99/lb on that useless shit, buy 5 cans of beans for protein and five cans of tomatoes with veggies. Grab some ground turkey (3.99/lb) and a squash (THAT IS IN SEASON; less than $.80) and use half a pound of turkey and some of the cans with some squash for fresh flavor to make a chili that will last 2 people at least 4 meals.

ALWAYS PLAN YOUR SHIT AHEAD OF TIME. KEEP FUCKING TRACK OF WHAT YOU BUY HOW YOU CAN USE ITEMS IN MORE THAN ONE MEAL AND FUCKING RECORD COSTS PER MEAL. I know it’s so fucking hard. After putting in work hours at 3 jobs and going to deal with college shit I don’t feel like doing it either BUT you can’t eat cheaply and stupidly at the same time.

REALLY THE LAST ONE NEEDS TO BE STRESSED. We go through recipes and cross check ingredients/prep time/ how much shit it yields and act accordingly. We track how long the prepared food lasts and make a mental note of how much food we get per meal and how much it costs to feed us per meal.

It’s fucking hard to live poor and it’s some bull shit that we have to work this hard to get decent food but it is possible if you don’t give in to the ease of fast food. Keep going. Keep fighting.

Layin down some TRUTH.

also tbh fruit is only bought as a treat/snack when you are counting pennies! you can get so much more filling/actual MEAL items for the same/less

"No one will miss me", "I’m better off dead"

after-crisis:

When I worked at a non-profit that handled suicide prevention, I had access to the donation records. Each month, a specific man donated 15$ to our organization. It was like clockwork.. same day, same man, he had been doing this for over 4 years. It always seemed odd to me but I never questioned it… until I saw a note attached one month. "For Noah- Dad"

his donation was once his child’s allowance.

I can promise you, they would miss you for the rest of their lives.